Monday, September 27, 2004
|
|
Tutorials |
Reception in the Faculty Club, starting at 17:00 |
Followed by a buffet dinner, same place. |
|
|
Tuesday, September 28, 2004
|
|
08:30-09:00 | Opening |
09:00-10:00 | Invited speaker 1: Ger Koole (Chair: Murray Woodside)
Performance analysis and optimization in customer contact centers |
10:00-10:30 | Break |
10:30-12:30 | Session I: Case studies (Markus Siegle)
- A performance evaluation tool for RAID disk arrays.
Alexander Thomasian, Chunqi Han, Gang Fu and Chang Liu
- Comparing passive and active worm defenses.
Michael Liljenstam and David Nicol
- Stochastic assessment of schedules in a lacquer production plant.
Henrik Bohnenkamp, Holger Hermanns, Ric Klaren, Angelika Mader and Yaroslav Usenko
- Performance Model Interchange Format (PMIF 2.0): XML definition and implementation.
Connie Smith and Catalina Llado
|
12:30-14:00 | Lunch in Faculty Club |
14:00-15:30 | Session II: Time and continuous Petri nets (Gianfranco Balbo)
- On performance bounds for interval time Petri nets.
Simona Bernardi and Javier Campos
- On observability in timed continuous Petri net systems.
Jorge Julvez, Emilio Jimenez, Luara Recalde and Manuel Silva
- ORIS: a tool for state space analysis of real-time preemptive systems.
G. Bucci, Luigi Sassoli and E. Vicario
|
15:30-16:00 | Break |
16:00-18:00 | Session III: Queueing theory (Peter Buchholz) (in parallel: Tool presentations)
- Bit-level and packet-level, or Pollaczec-Khintine formulae revisited.
Jose Incera and Gerardo Rubino
- Sojourn time distributions in modulated G-queues with batch processing.
Peter Harrison and H. Zatschler
- ETAQA truncation models for the MAP/MAP/1 departure process.
Armin Heindl, Qi Zhang and Evgenia Smirni
- A new approach for the prediction of end-to-end performance of multimedia streams.
Gerardo Rubino and Martin Varela
|
|
|
Wednesday, September 29, 2004
|
|
08:30-09:30 | Invited speaker 2: Michele Colajanni (Chair: Giuliana Franceschinis)
Emerging Internet-based services: New frontiers for performance models and applications |
09:30-10:00 | Break |
10:00-12:30 | Session IV: Analysis, Simulation and Synthesis of MC (Gianfranco Ciardo)
(in parallel: Tool demonstrations in the foyer)
- Approximate computation of transient results for large Markov chains.
Peter Buchholz and William Sanders
- A structured path-based approach for computing transient rewards of large CTMCs.
Vinh Lam, Peter Buchholz and William Sanders
- Learning continuous time Markov chains from sample executions.
Koushik Sen, Mahesh Viswanathan and Gul Agha
- On numerical problems in simulations of highly reliable Markovian systems.
Bruno Tuffin
- Evaluation of reward analysis methods with MRMSolve 2.0.
Gabor Horvath, S. Racz, A. Tari and Miklos Telek
|
12:30-13:30 | Lunch in CS cafeteria (in parallel: Tool demonstrations) |
13:30-15:00 | Session V: Scheduling and optimization (William H. Sanders)
(in parallel: Tool demonstrations in the foyer)
- Adaptive disk scheduling for overload management.
Alma Riska, Erik Reidel and Sami Iren
- Improving the performance of online auction sites through closing time rescheduling.
Daniel Menasce and Vasudeva Akula
- Analysis and algorithms for restart.
Aad van Moorsel and Katinka Wolter
|
15:00-18:00 | Excursion to the
Rijksmuseum Twenthe, city of Enschede |
19:00 | Diner in
"De Jaargetijden", city of Enschede |
|
|
Thursday, September 30, 2004
|
|
09:00-10:00 | Invited speaker 3: Thomas A. Henzinger (Chair: Joost-Pieter Katoen)
Trading memory for randomness
(joint work with Krishnendu Chatterjee and Luca de Alfaro)
|
10:00-10:30 | Break |
10:30-12:30 | Session VI: Model checking (Ed Brinksma)
(in parallel: Tool demonstrations in the foyer)
- Backward stochastic bisimulation in CSL model checking.
Jeremy Sproston and Susanna Donatelli
- Partial order reduction for probabilistic systems.
Christel Baier, Marcus Groesser and Frank Ciesinski
- Partial order reduction on concurrent probabilistic programs.
Pedro Ruben D'Argenio and Peter Niebert
- Dependability Checking with StoCharts: Is Train Radio
Reliable Enough for Trains?
David N. Jansen and Holger Hermanns
|
12:30-14:00 | Lunch in Faculty Club |
14:00-15:30 | Session VII: Symbolic techniques (Peter Kemper)
(in parallel: Tool demonstrations in the foyer)
- Improving efficiency of implicit Markov chain state classification.
Andrew Miner and Shuxing Cheng
- Saturation NOW.
Ming-Ying Chung and Gianfranco Ciardo
- Saturation for a general class of models.
Andrew Miner
|
15:30-16:00 | Break |
16:00-17:00 | Session VIII: Semantics (Christel Baier)
(in parallel: Tool demonstrations in the foyer)
- Axiomatization of trace semantics for stochastic nondeterministic processes.
Augusto Parma and Roberto Segala
- Approximate reasoning for real-time probabilistic processes.
Vineet Gupta, Radha Jagadeesan and Prakash Panangaden
|
17:00-17:30 | Closing session |
|
|